Attila megkeresett, hogy szeretne titánból karikagyűrűt készíttetni . Eddig nincs gond nem ő ez első, legyen. De Attila azt mondta neki van otthon egy titán rúd, pajszernek használják az építkezésen. Hö-hö-hö na az biztos titán - mert hát kinek nincs otthon egy titán pajszere gondoltam én. Megbeszéltük hogy milyet szeretnének és, hogy bár elég szkeptikus vagyok azért csak elhozná azt a pajszert hátha tényleg titán. Elhozta, megnéztem, és rosszabbul nézett ki mint gondoltam. Valahogy így volt párbeszéd:
-Ez nem titián
-De ez az.
-Nem hinném, nekem nem tűnik annak
-De az. Repülőgép gyárból van.
-Neeem, ez nem lehet titán.
-De!
-(még néhány ...nem/de...)
-Tudod mit? Elviszem valakihez aki bevizsgálja.
A vizsgálat egészen gyakorlatias volt. Nekiestünk először vasfűrésszel. Én olyan 5 perc és egy elkopott vasfűrészlap után feladtam a vizsgálódást, és a szakira bíztam a továbbiakat. Neki sem ment könnyen hat további átlagos fűrészlap után elővette valami speckó szerszámot amivel száz méter kazánlemezt röhögve fel lehet nyesni. Ebből kettőt használt el mire sikerült egy darabot levágni a 40mm átmérőjű anyagból.
Végül elő ált a farbával: ez titán. Még hozzá orosz. Titán nyers anyagot nem sok helyen állítanak elő. Ebből az egyik orosz ország (de lehet hogy inkább a volt Szovjet únió) a másik Japán. Eddig mindíg japán anyaggal dolgoztam. A Japán titán rúd felülete szinte polírozott. Ez az anyag viszont nagyon dúrván nézett ki. Amit a Japánok megoldanak fejlett technológiával azt az oroszok erővel.
Attila elmondta, hogy ezt a rudat elvitte egy kovács műhelybe ahol gép kalapáccsal próbálták pajszerré alakítani (mert hát mi másra jó a titán karó a háznál?) de nem sok eredménnyel. Azt minden esetre sikerült elérni, hogy a lágyítása nem lett egyenletes ezért a megmunkálás elég keménnyé vált.
Azt nem tudom hogy a kovácsolástól, vagy a gyártás során a húzásnál (megoldjuk erőből) de került bele olyan anyagzárvány ami végig fut a teljes hosszon ezért megmaradt anyag sajnos nem igazán alkalmas további karikagyűrűk készítésére.
Végül ez lett a pajszerből. Attila gyűrűjébe egy fekete gyémánt került, párjáéba egy rózsaszín zafír. Mind a kettő fényes és matt egyharmad/kétharmad arányban.